Recepty

Vánoční cukroví – pracny

Mezi tradiční formičkové vánoční cukroví patří pracny či medvědí tlapky, které jsou mojí osobní záležitostí. Pracny musíme péct minimálně z dvojité dávky a málokdy vydrží až na sváteční stůl, protože já pracny jednoduše zbožňuji. A rozhodně zakazuji používat silikonové formičky!
240

Suroviny

350 g hladké mouky

250 g másla

1 vejce

125 g moučkového cukru

120 g strouhaných vlašských ořechů

30 g kakaa

Sádlo na vymazání formiček

Pomůcky

Formičky na pracny

Pečící papír

Plech na pečení

Potravinářská folie

Postup

Všechny suroviny smícháme dohromady a vypracujeme tužší těsto (těsto je pevné a nedrolí se). Hotové vypracované těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme nejlépe přes noc odpočinout.

236

Formičky poctivě vymažeme sádlem. Sádlem budete mít stoprocentní jistotu, že jenom lehkým poklepnutím formičky vypadnou pracny jako nic.

237

Odpočinuté těsto si připravíme do misky a můžeme začít plnit do formiček. Těsto do formiček vmáčkneme palcem, těstem moc nepřeháníme, pracny by se špatně pekly a těsto ještě během pečení trochu vyběhne.

238

Pečeme v troubě na 160 °C cca 10 minut, a jelikož každá trouba peče různě, doporučuji kontrolní vpich do jedné pracny, pokud těsto nelepí, máme upečeno.

239

Namočíme utěrku ve studené vodě, položíme na stůl a na mokrou utěrku vkládáme horké formičky. Až budou formičky vychladlé, můžeme pracny opatrně vyklepávat. Po vyklepnutí můžeme rovnou obalovat v moučkovém cukru, na druhý den jsou krásně měkké a vláčné, jenom se více drolí. Pokud je chcete mít stálé hezké i na vánoční stůl, obalujte v moučkovém cukru těsně před Vánocemi.

241

Recept inspirovaný kuchařkou Poklady klasické české kuchyně, velice doporučuji!