Recepty

Špaldové bulky

Milé děti, nevím, co se v současné době učíte za věci, ale základní druhy obilí jsou pšenice, ječmen, oves a žito. Zkuste uhodnout, kam patří špalda, a prosím bez internetového vyhledávače! První správná odpověď vyhrává jednu špaldovou bulku …
228

Suroviny

300 g špaldové mouky

200 g hladké mouky

20 g droždí

1,5 lžičky soli

50 g sádla

275 ml vlažné vody

Pomůcky

Mísa

Kuchyňský robot

Postup

Těsto zaděláváme na omládek – v míse smícháme hladkou a špaldovou mouku, vytvoříme důlek a rozdrobíme droždí, které zalijeme troškou vlažné vody. Do důlku přimícháváme po troškách mouku a vytvoříme řídké těstíčko jako na lívance. Mísu přikryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém místě vzejít.

224

Po vzejití kvásku přidáme ostatní suroviny – sádlo, sůl a postupně přilévám vlažnou vodu. Vodu přidáváme podle konzistence těsta – těsto nemá být ani řídké, ani husté, prostě akorát. Vypracujeme hladké a nelepivé těsto, které necháme asi na cca 30 minut odpočinout. Hotové těsto zdvojnásobí svůj objem.

225

Těsto rozdělíme na čtyři díly, pokud chceme mít menší bulky, můžeme těsto rozdělit i na menší díly. Z dílků vytvoříme bulky, které přeložíme na plech vyložený pečícím papírem nebo poprášený moukou. Bulky můžeme opatrně naříznout do kříže pro hezčí efekt. A necháme ještě kynout na plechu, opět musí zdvojnásobit svůj objem.

226

Bulky pečeme v rozpálené troubě na cca 200 °C. Pro křupavou kůrku musíme v troubě vytvořit páru, kterou vytvoříme například pomocí rozprašovače – vodu nestříkáme na bulky, ale na stěny trouby a rychle zavřeme. Bulky průběžně kontrolujeme a pečeme do zlatova.

227

Špaldová mouka

Pšenice špalda (Triticum spelta) je druh nešlechtěné rozpadavé pšenice. Špaldou se živili staří Egypťané, Keltové i Germáni. V 11. století abatyše Hildegarda z Bingenu léčila špaldou unavená těla, žaludeční a střevní potíže. Později ustoupila šlechtěné pšenici, která vykazovala vyšší výnosy.

Při pěstování má pšenice špalda nízké nároky na živiny – nemusí se mnoho hnojit, dobře se vyrovnává s vyššími dešťovými srážkami a je značně odolná proti škůdcům i chorobám. Je vhodná pro ekologické zemědělství.

Klíček špaldy je významným zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitaminů, rostlinných enzymů, a mnoho cenných látek, zejména: fosfor, hořčík, měď a zinek. Klíček obsahuje i látku zvanou Thiokyanát, který společně s beta karotenem působí regeneračně na tělní buňky a chrání proti infekcím. Vláknina obsažená ve špaldě, má jemnou strukturu vláken a podporuje trávení a střevní peristaltiku. Ze zdravotního hlediska se špaldě připisují pozitivní účinky na stimulaci imunitního systému a velmi se cení lehká stravitelnost a kratší doba vaření než u pšenice ozimé.

O pšenici špaldě se můžete ještě něco dozvědět na stránkách „Léčivé potraviny“.