Recepty

Sekaná pečeně

I když je synonymem studentského života nebo synonymem rychlého občerstvení, ale věřte nevěřte, domácí sekaná s bramborovou kaší potěší i maminku na nedělním obědě! A když něco od oběda zbude, na housce s hořčicí a s cibulí je parádní žrádlo!

Sekaná

Suroviny

1,5 kg mletého masa

2 vejce

2 housky

250 ml mléka

60 g cibule

4 lžíce vody

Sůl

Trochu mletého pepře, majoránky a petrželky

Sádlo

Pomůcky

Forma na biskupský chlebíček

Pekáč

Mísa

Postup

Housky nakrájíme na kostičky, které namočíme do mléka. Housky musí být dobře nasáklé mlékem. Cibuli nakrájenou na drobno osmažíme dozlatova na sádle.

Houska v mléce

Mleté maso vložíme do mísy, přidáme sůl, mletý pepř, majoránku a čtyři lžíce vody. Masovou směs dobře propracujeme a ochutnáme, jestli je výrazněji slaná.

Mleté maso

Po zpracování masa postupně přidáváme zbytek ingrediencí. Přidáme dobře vymačkané kostičky housky, když budou hodně nasáklé mlékem, směs bude hodně řídká! Ještě přidáme osmaženou cibulku, dvě vejce a nasekanou petrželku. Opět masovou směs dobře propracujeme, místo vařečky, použijeme vlastní ruce, směs je potom propracovanější.

Směs na sekanou

Z hotové masové směsi vytvoříme šišku, kterou vložíme do předem sádlem vymazané formy. Formu raději vložíme ještě do pekáče, kdyby náhodou vzniklo hodně vypečené šťávy. Pečeme zvolna asi 2 hodiny na cca 180°C. Spíše doporučujeme vložit šišku sekané rovnou do pekáče, kde má prostor se pomalu vypékat tuk. Z formy vypadá sekaná velice luxusně, ale musí se během pečení tuk odlévat.

Sekaná před pečením

Upečenou sekanou nakrájíme na porce, jako příloha výborně chutná bramborová kaše, ale i vařené brambory a nedělní oběd můžeme podávat. Nezapomeneme na nějaký zeleninový salát, třeba okurkový!

Sekaná

Mleté maso – domácí výroba nebo hotová směs

Z vlastní zkušenosti nedoporučujeme mleté maso ze supermarketů – má zvláštní kyselou pachuť a někdy při přičichnutí voní, jako kdyby maso prošlo čpavkovou lázní. Myslíme si a pevně věříme, že cílem není dodávat denně čerstvé maso, jak některé reklamy křičí do okolí, ale naopak pokud nějaké maso zbude, očistí se proti možným zárodkům a zamíchá se do různých masových směsí. Zkuste jenom pro pokus, udělat něco z mletého masa ze supermarketu a naopak něco z mletého masa z řeznictví – rozdíl je opravdu viditelný! Výborné mleté maso z řeznictví, je i v dnešní době trošku zázrak, protože musíte sehnat obzvlášť dobrého řezníka, abyste nedopadli stejně jako v supermarketu.

Pokud nevěříte ani jednomu, můžete si mleté maso udělat sami. Stačí mít vepřové a hovězí maso (nejlépe se hodí zadní libové) v poměru 1:1. Maso se omyje, očistí a umele se dvakrát na strojku. Ale opět nedoporučujeme maso ze supermarketů!

Uvedený recept se hodí nejenom na domácí sekanou, ale i na karbanátky, místo velké šišky uděláme menší placky, které pečeme v troubě.

Mleté maso