Pohanské svátky

Rituál – Yule

Křesťany ukradeno, komerčně upraveno aneb Vánoce…Zkuste raději slavit po staru!

Bohyně porodila syna, Boha. Yule je období tmy a dny jsou nejkratší. Bůh je zobrazením slunce, proto označuje i dobu v roce, kdy se slunce znovuzrodí. Zapalujeme svíce a ohně, abychom uvítali návrat slunečního světla. Bohyně během zimy spí, odpočívá po porodu. Musíme si uvědomit, že nevyhnutelným důsledkem smrti je znovuzrození, v temném období je symbol nového života uklidňující myšlenkou.

Na svátek Yule zdobíme oltář zelenými rostlinami jako je borovice, rozmarýn, vavřín, jalovec nebo cedr (můžeme použít i sušené listy) – použité rostliny po rituálu nevyhazujeme, ale necháváme si je na příští svátek Imbolc. Na oltář použijeme bílý ubrus nebo přehoz. Budeme potřebovat červenou svíčku nebo můžeme založit oheň v kotlíku. Rituál provádíme na večer zimního slunovratu.

Než začneme s rituálem, vzpomeneme si, co znamenala zima – Země se uložila ke spánku, nastalo období temnoty a zásoby jídla se pomalu tenčily. I přes záporné vlastnosti zimního období předkové věděli, že se Slunce brzo vrátí do země a přinese nový život. Vytvoříme ochranný kruh, postavíme se před oltář, zapálíme svíčku či oheň a vyslovíme:

Zapaluji tento oheň k Tvé slávě, Matko Bohyně.
Ty jsi stvořila život ze smrti, teplo z chladu.
Slunce žije znovu, doba světla přibývá.
Vítej, stále se vracející Bohu Slunce!
Pozdrav Matku všeho!

Meditujeme při slunci, při skrytých energiích, které jsou v zimě nevyužité. Přemýšlíme o zrození života a o možnostech pokračování. Po meditaci se postavíme před oltář a přivítáme návrat Boha:

Veliký Bože slunce, vítám tvůj návrat.
Sviť jasně na Bohyni.
Sviť jasně na Zemi.
Rozhod semena a oplodni zemi.
Všechno požehnání Tobě,
Ty Znovuzrozený ze slunce!

Ochranný kruh se uvolňuje a můžeme začít oslavovat, jako nápoje se hodí punč, kořeněné pivo, ibiškový nebo zázvorový čaj. Tradiční jídla jsou ořechy, hrušky, jablka a koláčky. Mezi tradice Yule patří i zapalování polena – vybereme dubové nebo borové poleno, vyřežeme obrázek slunce a zapálíte v ohništi při soumraku.

Upraveno a čerpáno z knížky od Scotta Cunninghama Keltská přírodní magie.