Recepty

Mazanec

Mazanec se správně peče na Bílou sobotu, my si klidem pekli na Velikonoční neděli. A i když vychází recept pozdě, máte aspoň inspiraci – mazanec je výtečnou dobrotou, která si najde místo u stolu i během roku, nemyslíte?

208

Suroviny

460 g hladké mouky

200 g polohrubé mouky

1 kostka droždí

230 ml vlažného mléka

150 g cukru

150 g změklého másla

½ vanilkového lusku

8 g soli

Nastrouhaná kůra ze dvou citronů

2 vejce

Mandlové lupínky na posypání

Rozinky

Rozšlehané vajíčko na pomazání

Pomůcky

Mísa

Plech

Pečící papír

Postup

Zapomeňte na vanilinový cukr (není škodlivý, ale jedná se pouze o bílý cukr s přísadou ethylvanilinu – chemická sloučenina, která má s pravou vanilkou pramálo společného), ale zkuste prohledat prodejny zaměřené na zdravý životní styl – my pořizujeme dva vanilkové lusky za cenu 50,-Kč nebo přímo můžete pořídit vanilkový cukr s vanilkou. Polovinu vanilkového lusku rozřízneme a špičkou nože vyškrábeme semínka. V kastrolu svaříme mléko cca na 5 minut společně se semínky i s vanilkovým luskem. Hotové vanilkové mléko necháme vychladnout a necedíme, pouze vyjmeme lusk.

Vanilkové máslo

Těsto zaděláváme na omládek – v míse smícháme hladkou a polohrubou mouku, vytvoříme důlek a rozdrobíme droždí, které zalijeme troškou vanilkového mléka. Do důlku přimícháváme po troškách mouku a vytvoříme řídké těstíčko jako na lívance. Mísu přikryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém místě vzejít.

Omládek

Mezitím si můžeme připravit kůru s citronů. Citrony pořádně omyjeme pod tekoucí vodou a strouháme pouze žlutou část kůry, bílá je hořká.

Citron

Po vzejití kvásku přidáme ostatní suroviny – cukr, máslo, sůl, citronovou kůru a vejce, postupně dolijeme mléko a nakonec přidáme rozinky. Vypracujeme hladké těsto, které necháme 30 minut odpočinout.

Vypracované těsto

Odpočinuté těsto rozdělíme na tři části, které skulíme do bochánků (těsto se utáhne a bude držet při kynutí tvar). Bochánky přendáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme na teplém místě minimálně hodinu nakynout.

Kynuté mazance

Vykynutý mazanec pomašlujeme rozšlehaným vejcem, posypeme mandlovými lupínky a pečeme cca 40 minut v troubě rozehřáté na 160 °C.

Pomašlujeme vejcem

Mazance

Z uvedeného receptu vytvoříte tři malé rozkošné bochánky o váze cca 500 g o trvanlivosti maximálně tří dnů 🙂

Receptem jsme se inspirovali v kuchařce Poklady klasické české kuchyně