Zpátky ke kořenům

Kefírová tibetská houba

Děkujeme za potěšující dárek od milované sestry a švagrové, která myslí i na naše zdraví! Aneb na lednici máme schovaný jeden zázrak přírody, takové Tamagoči, co potřebuje k životu jenom mléko!

214

Základní recept

1 hrstka kefírových houbiček

Cca 300 ml mléka

Pomůcky

Sklenice

Kapesník

Pozor! Kefírová houba nesmí přijít do styku s kovem! Houbičky ztrácí účinek a mohou zčernat!

Kefírová tibetská houba

Na výrobu kefírového nápoje použijeme čistou a dostatečně velkou sklenici. Do sklenice nalijeme mléko (tučné nebo polotučné – při odtučněném houba skoro nenarůstá), vložíme houbičky a necháme 24 hodin pracovat při pokojové teplotě. Nádobu přikryjeme kapesníkem, aby do sklenice nepadaly nečistoty a zajistíme gumičkou. Mléko neohříváme, používáme studené z lednice, kefír nevystavujeme vysokým teplotám. V průběhu zrání můžeme obsah promíchávat plastovou nebo dřevěnou lžící. Pokud necháváme sklenici jenom stát, výsledný nápoj se rozdělí na syrovátku a na kefír – není na škodu, stačí jenom rozmíchat.

Houba ve sklenici

Kefírová houba a mléko

Hotový nápoj poznáme, že na stěnách při zahýbání zůstává kefírový povlak a je hustší než mléko, opatrně ochutnejte a určitě budete ihned vědět, jestli chutná jako kefír nebo ještě ne. Když máme nápoj hotový, přecedíme obsah přes plastový cedník do hrníčku nebo do nějaké nádoby. Houbičky pořádně propláchneme pod tekoucí vodou, vrátíme zpět do čisté a opláchnuté sklenice a opět zalijeme mlékem.

Kefír

Propláchnutí kefírové houby

Kefírová kultura

Kefírová kultura pochází z kavkazských hor a stářím se odhaduje na 5000 let. Stará kavkazská legenda vypráví, že kefír daroval pravoslavným kněžím Alláhův prorok Mohamed. Věřilo se, že pokud se kefíru zmocní cizinec, ztratí svoji moc a sílu. Zázračná kefírová kultura se pečlivě střežila před cizinci a předávala se z generace na generaci jako součást kmenového bohatství. Cizinci občas dostali hotový nápoj ochutnat, ale původ a postup výroby se přísně střežil. V 19. století se o kefírovou kulturu začali zajímat ruští lékaři a začali publikovat první vědecké studie o pozitivních účincích. K získání kefírových zrn prý použili krásnou ženu, která obměkčila srdce kavkazského knížete a přivezla do Moskvy první zrnka houbičky.

Obyvatelé Kavkazu neměli ledničky, a proto kefírovou kulturu používali na ochranu mléka před znehodnocením. Mléko společně s kefírem uchovávali v kožených vacích.

Blahodárné účinky

Kefírový nápoj zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech a odkyseluje organismus. V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry a výrazně stimuluje imunitní systém. Mléčný kefír se živí laktózou z mléka, proto je nápoj vhodné pro alergické lidi na laktózu a v neposlední řadě:

– uzdravuje choroby srdce a rozkládá cholesterol v cévách

– uzdravuje slinivku, játra a slezinu

– uzdravuje žlučník, čistí žlučovody a rozkládá žlučové kameny

– uzdravuje žaludek, střeva, dvanácterník a hojí vředy

– uzdravuje ledviny a kontroluje močové cesty

– reguluje obranné látky organismu

– reguluje tlak krve

– vyvíjí antibiotika a hojí záněty organismu

– brzdí vývoj metastáz

– zpomaluje stárnutí

– zabraňuje únavě a skleslosti způsobené stresem

– dodává energii a zabraňuje únavě

Léčebná kúra

Na internetu jsou uvedené různé léčebné kúry, ale určitě nejlepší je se řídit vlastním tělem a vlastní potřebou – na houbičky jsme dvě osoby, pijeme denně a každý má asi cca 200 ml nápoje. Až budeme mít dost, na několik dnů vysadíme, ale zatím máme v sobě asi čtvrtou dávku a detoxikace účinně probíhá 🙂 Proto doporučujeme nejprve pít menší množství, aby si vaše tělo zvyklo na něco nového – problémy jako vyrážka, bolení břicha, průjmy můžou nastat, ale časem zmizí. Tělo se zbavuje jedů, bohužel i prostřednictvím kůže.

Množení tibetské houby

Houba se po několika týdnech zdvojnásobí – polovinu můžeme darovat i my jsme dostali houbový zázrak darem. Až budeme mít mnoho tibetské houby, rádi se podělíme. Jinak při zadání do vyhledávače určitě naleznete možnost prodeje nebo darování za poštovné.

Kefírová tibetská houba

Informace jsme načerpali na užitečných stránkách Úspěšná léčba – Tibetská houba.