Recepty

Domácí müsli tyčinky

Jednoho večera jsme si říkali, jak bychom rádi mlsali zdravě a hlavně levně. Posteskli jsme si, že neumíme třeba dělat müsli tyčinky a druhý den v sobotu odpoledne jsme experimentovali se zrním. Tyčinky zmizely jedním lusknutím prstem, takže na jedné straně, jsme fakt borci, umíme toho víc a víc, ale na druhé straně, jsme asi fakt trapný, další věc co nemusíme kupovat, co?

223

Suroviny

1 hrnek ovesných vloček

1 hrnek strouhaného kokosu

½ hrnku slunečnicových semínek

½ lněných semínek

125 g másla

½ hrnku medu

Hrstka sušeného ovoce (ananas, meruňky, brusinky…)

Pomůcky

Teflonová pánev

Kastrůlek

Pekáč

Pečící papír

Postup

Výrobou domácích müsli tyčinek radostí poskočí nejedno slepičí srdíčko – základem jsou ovesné vločky a zbytek zrní i výběru sušeného ovoce je pouze na vás, domácí tyčinky jsou taková kuchyňská laboratoř chutí a kombinací!

216

Vybrané zrní přesypeme opatrně mimo kurník do teflonové pánve a necháme na velmi mírném ohni pražit do zlatova. Když je zrní hezky upražené, krásně voní a ovesné vločky náramně křupají. Jenom pozor na ovesné vločky, rádi se připalují, takže hlídat a míchat!

217

Hotové vypražené zrní přesypeme do mísy a necháme vychladnout – doporučuji nějakou nerezovou mísu nebo hrnec. Mezitím si v kastrolku rozehřejeme máslo s medem, necháme rozpustit a potom vaříme bez míchání cca 8 minut na velmi mírném ohni. Vařením medu a másla musí vzniknout kompaktní lepkavá hmota – horkou hotovu směsí zalijeme zrní a pořádně promícháme.

218

219

Pekáč vyložíme pečícím papírem, směs vtlačíme a pořádně přimáčkneme, zrní s medem musí hezky držet pohromadě a necháme přes noc zatuhnout.

220

221

Po zatuhnutí nakrájíme na tyčinky nebo kostičky a můžeme zdravě mlsat! A menší poznámka na konec, vychladlým zrním bez přidání medu a másla vám vlastně vzniká domácí müsli směs, která s jogurtem chutná prostě božsky!

222

Receptem jsme se inspirovali na zajímavých stránkách Home made